مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View

مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View

مجازی سازی سرورها در مراکز داده چند سالی است که طرفداران زیادی پیدا کرده اما طرفداران دسکتاپ های مجازی هنوز به پای آن نمی‌رسند. VMware View محصول شرکت VMware در زمینه دسکتاپ مجازی است که در کنار رقبایش یعنی Citrix XenDesktop و Microsoft Remote Desktop خودنمایی می‌کند. ممكن است بگوييد VMware Horizon View چيست. پيشنهاد مي‌كنم مقاله “مجازی سازی دسکتاپ یا VDI چیست؟” را بخوانید که به VDI چیست و مزایا، اجزا و نرم افزار های راه اندازی VDI پرداخته است. همچنین در آن می‌خوانیم که بهترین نرم افزار برای راه انداری VDI، مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View می‌شناسیم. با نت پلاس پلاس همراه باشید.

vmware horizon چیست؟

vmware horizon که در گذشته به‌‌ نام Horizon View شناخته می‌شد محصول vmware در حوزه مجازی سازی است که برای سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک‌اوس تولید شده است. این محصول ابتدا با نام VMware VDM به فروش رسید، اما با انتشار نسخه 3.0.0 در سال 2008 به “VMware View” تغییر نام یافت. سپس همراه با عرضه نسخه 6 در آوریل 2014 به “Horizon View” تغییر نام دیگری داد و اکنون به نام VMware Horizon شناخته می‌شود.

VMware Horizon زیرساخت دسکتاپ مجازی و برنامه‌های کاربردی است که قابلیت‌های کاربردی و مهمی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دسکتاپ مجازی به زبان ساده عبارت است از: ذخیره دسکتاپ کاربر روی سرور مرکزی، این دسکتاپ به صورت ماشین مجازی روی سرور قرار می‌گیرد. کاربر می‌تواند از هر مکانی با استفاده از برنامه ریموت کلاینت به سرور وصل شود. معمولا یک سیستم عامل دسکتاپ شبیه به ویندوز مایکروسافت در یک ماشین مجازی روی یک هایپروایزر اجرا می‌شود.

در واقع کاربر از تین کلاینت برای برقراری این ارتباط استفاده می‌کند. تین کلاینت ها هم می‌توانند سخت افزار ارزان قیمتی باشند که فقط یک مانیتور و موس و کیبورد دارند، هم می‌توانند برنامه‌ای باشند که روی PC نصب می‌شود. چون دسکتاپ روی سرور قدرتمندی قرار گرفته یا به اصطلاح هاست شده، تمام پردازش‌های دسکتاپ کاربر روی سرور انجام می‌شود. پس منابعی که تین کلاینت لازم دارد بسیار کم است و نیازی به قوی بودن Thin Client نیست. اطلاعات بین تین کلاینت و سرور هاست جابجا می‌شود. این اطلاعات شامل ویدئو، ورودی های موس و کیبورد و اتصالات جانبی مانند USB و پرینتر است.

مولفه‌های مختلف VMware Horizon عبارتند از:

  1. VMware vSphere Hypervisor (ESXi با مجوز vSphere)
  2. سرور VMware vCenter (مدیریت محیط مجازی سازی)
  3. View Manager (مدیریت پیشرفته View همراه با خودکارسازی و ارائه گزینه‌های پیشرفته شبیه‌سازی)
  4. View Manager (مدیریت View Environment)
  5. View Client (برای برقراری ارتباط میان سیستم‌عامل دسکتاپ و View)
  6. VMware ThinApp (مولفه مجازی‌ساز برنامه‌ها)
  7. View Persona Management (برای مدیریت پروفایل کاربر)
  8. vShield Endpoint (ضدویروسی با قابلیت بارگذاری آفلاین)

VMware View باعث تقویت vSphere که پلتفرم هاست ماشین مجازی است می‌شود. به عبارت دیگر دسکتاپ های کاربران همان ماشین های مجازی هستند که روی هاست های ESXi یا ESX اجرا می‌شود. کاربران می‌توانند از تمام مزایای vSphere استفاده کنند مثل VMotion و snapshots و Distributed Resource Scheduler یا DRS و …

VMware به ازای هر سوکت پردازنده فیزیکی مجوز vSphere hypervisor را ارائه می‌دهد. هایپروایزور vSphere برای دسکتاپ از نظر عملکرد هم‌تراز با vSphere Enterprise Plus است. VMware View دارای دو نسخه است:

  1. سازمانی (Enterprise): همراه با vSphere برای دسکتاپ‌ها، سرور vCenter و View Manager ارائه می‌شود.
  2. شرکتی (Premier): همراه با  View Composer ، Persona Management ، vShield Endpoint و ThinApp در دسترس مصرف‌کنندگان قرار دارد.

برای آن‌که کاربران به منابع دسکتاپ مثل صفحه‌کلید، ویدئو، ماوس به بهترین شکل دسترسی پیدا کنند و بتوانند فعالیت‌های روزمره را بدون مشکل انجام دهند به یک کانال ارتباطی قدرتمند نیاز است. بر همین اساس VMware View از پروتکل‌های VMware Blast Extreme و Microsoft RDP و Teradici PCoIP پشتیبانی می‌کند تا شرکت‌ها بتوانند بر مبنای نوع معماری که انتخاب کرده‌اند از گزینه مناسب استفاده کنند.

 

مقایسه مجازی سازی سرور و مجازی سازی دسکتاپ

مجازی‌سازی دسکتاپ و سرور دو مفهوم عجین شده با یکدیگر هستند، بر همین اساس مهم است که تفاوت‌های این دو مفهوم به درستی شرح داده شوند.

در هر دو حالت یک لایه انتزاعی به سرور فیزیکی افزوده می‌شود که به‌نام هایپروایرز معروف است. در بحث مجازی‌سازی سرور، سرور به شکل انتزاعی به کانتینرهایی تقسیم می‌شود که این فرآیند ممکن است به شکل سخت‌افزاری انجام شود که به‌نام فلز لخت (Bare Metal) معروف است یا می‌تواند در محیط سیستم‌عامل میزبان انجام شود. در ادامه می‌توان بر مبنای نیازهای کاری کاربران، نرم‌افزارها را به محیط‌های مجازی جداگانه‌ای اضافه کرده، حذف کرده یا اجرا کرد. در رویکرد مجازی‌سازی سرور ما با ایمیج‌هایی در تعامل هستیم که به منظور بهبود بارهای کاری و بهبود عملکرد کاربران اجرا می‌شوند.

مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View که اجازه می‌دهند کاربر سیستم عامل دسکتاپ و نرم‌افزارهای خاص خود را داشته باشد. به جای آن‌که ملزومات روی هارددیسک‌های کاربر ذخیره‌سازی شوند، دسکتاپ‌ها روی ماشین مجازی که سرور آن‌ها را میزبانی می‌کند اجرا می‌شوند و کاربر می‌تواند از کامپیوتر شخصی، تبلت، تین‌کلاینت، گوشی هوشمند و نمونه‌های مشابه به ماشین مجازی متصل شود.

Citrix XenDesktop, vmware, VMware Horizon, VMware VDM, vSphere, مجازی سازی دسکتاپ, مجازی سازی سرور, هایپروایزور vSphere
پست های مرتبط
نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up